(Forrs: Wikipdia)
A Finn Kztrsasg (finnl: Suomi, svdl: Finland) szak-eurpai orszg, dlnyugatrl a Balti-tenger, dlkeletrl a Finn-bl s nyugatrl a Botteni-bl hatrolja. Szrazfldn hatros Svdorszggal, Norvgival s Oroszorszggal, tengeren pedig sztorszggal.
A dlnyugati partvidk kzelben fekv Åland szigetcsoport magas szint autonmit lvez.
tfog kutatsok eredmnyekppen az archeolgusok megllaptottk, hogy a mai Finnorszg terlett a kkorszak alatt kezdtk el lakni, a jgkorszak utols jegnek elolvadsa utn.
Rgi skandinv mondk s egyes trtnszek (mint pldul a dn Saxo Grammaticus vagy az arab Al Idrisi) szerint Finnorszgnak voltak kirlyai mr a svd uralom eltt is.
Finnorszg kzel 700 ves kapcsolata a svd kirlysggal 1154-ben kezddtt (a keresztnysg s Erik svd kirly ltal). 1808-ban I. Sndor orosz cr elfoglalta Finnorszgot, ami egy autonm nagyhercegsg lett egszen 1917 vgig. 1917. december 6-n, rviddel a bolsevik forradalom utn, Finnorszg kikiltotta fggetlensgt.
1918-ban az orszg tvszelt egy rvid, de keser polgrhbort, amely sok vre elre krvonalazta a hazai politikt. A msodik vilghbor alatt Finnorszg ktszer is harcolt a Szovjetuni ellen: az 1939 s 1940-es vek kztt lezajlott tli hborban (egy kis segtsget kapott Svdorszgtl) s msodszor 1941 s 1944 kztt (Nmetorszg jelentkeny segtsgvel). Ezt kvette a Lappfldi hbor 1944 s 1945 kztt, amikor Finnorszg visszavonulsra knyszertette a nmeteket az orszgbl.
1947-ben s 1948-ban a Szovjetuni olyan szerzdsek alrsra knyszertette Finnorszgot, amelyek rtelmben jelents mrtk terleti engedmnyeket kellett tegyen.
A msodik vilghbor utn Finnorszg mintegy tkzznaknt ltezett a Szovjetuni s a nyugati orszgok kztt.
1991-ben, a Szovjetuni sszeomlsa utn Finnorszg is szabadabb lett, 1995-ben belpett az Eurpai Uniba.
Fekvse, hatrai
Finnorszg Eurpa szaki rszn tallhat, egy prekambriumi platv kopott pajzson terl el. A kvetkez orszgokkal hatros: szakon Norvgia, keleten Oroszorszg, dlen a finn bl, dlnyugaton a Balti-tenger s nyugaton Svdorszg s a botteni bl. Az orszg terlete 338.000 ngyzetkilomter, ezzel Magyarorszg terletnek krlbell hrom s flszerese.
Domborzat
Finnorszgot az ezer t orszgnak is nevezik. Ez az elnevezs nem a legpontosabb, ugyanis 187 888 tavat s 179 584 szigetet tartanak nyilvn. A finn tj tbbnyire lapos sksg nhny dombbal tarktva. Legmagasabb pontja a Haltitunturi, 1328 m-en van, Lappfld legszakibb pontjn (a norvg hatrhoz kzel. A tavakon kvl a tj erdkkel bortott (nagyon kevs a termfld). A legtbb sziget dlnyugaton tallhat, az ålandi szigetvilg rszeknt, valamint a dli partvidk mentn a Finn blben, ezeket gy is hvjk, hogy Archipelago. Finnorszg azok kz a kevs orszgok kz tartozik, amelyek mg mindig nvekednek. Az orszg terlete krlbell 7 ngyzetkilomtert n vente, mivel a talaj kiemelkedik a tengerbl.
Vzrajz
A vilg legnagyobb szigetvilga, a Botteni-bl s a Finn-bl kztt, tallhat kb. 20.000 - 50.000 sziget alkotja
Finnorszgot az "ezer t orszgnak" nevezik.
ghajlat
Az ghajlat hideg, idnknt kemny telek s viszonylag meleg nyarak ltal jellemzett szaki mrskelt. Finnorszg terletnek egynegyede az szaki-sarkkr fltt fekszik, ennek kvetkezmnyeknt a legszakibb rszeken a Nap akr 73 napig nem nyugszik le nyaranta, s akr 51 napig nem kel fl telente.
Nvny- s llatvilg
Finnorszg nvnyvilga fajokban meglehetsen szegnyes. A legdlibb tjakon mg meglehetsen gazdag a flra, de ahogy szakra haladunk, rohamosan szegnyedik a nvnyvilg. gy rthet, hogy mezgazdasgi termelst fenntartani meglehetsen kltsgignyes s sokfajta kockzatot hordoz. Az orszg 60%-t egybefgg erdsgek fedik. (Svdorszgban ez az arny 59%, Nmetorszgban 25%, Magyarorszgon 17%.) Finnorszg llatvilga viszonylag gazdag. Az emlsk kzl 67 faj l ezen a vidken. A nagyobb ragadozk mr jrszt kipusztultak, ugyanakkor rengeteg rka, kisebb prmes llat tenyszik az szaki vidkeken. Jelentsen n, s vadszhat is a medve s a farkasllomny. A jvorszarvasok szma a 150.000-et is meghaladhatja, vente 30-40.000 egyed kilvst engedlyezik. A rnszarvas az szaki vidkek legfontosabb hzillata. (Mellesleg vadon l az v legnagyobb rszben.)
Oktatsi rendszer
A finn oktatsi rendszer a legeredmnyesebb rendszer. A PISA-rendszert kveti. A dikok a gyjtiskolban kezdik tanulmnyaikat s 9 osztly utn fejezik be. A msodik lpcsben rettsgit vagy szakkpzettsget szerezhetnek a kzpiskolkban.
Az orszgban szinte nincseneke analfabtk. A knyvtrakban finn s svd nyelv knyveket is tallunk, mivel ezek nyelvek az orszg hivatalos nyelvei. Ezenkvl mg nmet, francia s angol nyelven is olvashatunk.
ltalnos adatok
Finnorszg egy iparostott, nagyban szabadpiac gazdasggal rendelkez orszg, nagyjbl akkora egy fre es jvedelemmel, mint az Egyeslt Kirlysg, Franciaorszg, Nmetorszg vagy Olaszorszg. A finn letsznvonal magas. A finn GDP s ad egy risi hnyadt egyedl a Nokia adja, amely gy az orszg stratgiai magnvllalata.
Gyors nyugat-eurpai integrcija sorn Finnorszg egyike volt annak a 11 orszgnak, amelyek bevezettk az eur egysges pnznemet 2002. janur 1-jn. A gazdasgi nvekeds 1991 krl a Szovjetuni felbomlsval ersen visszaesett (a finn mrkt ktszer is lertkeltk, a munkanlklisg a 1990-es 3,2%-rl 1994-re 16,6%-ra ntt), majd a Nokia robbansval gyors volt 2002-ig, de 2003-ban lelassult a globlis vilggazdasgi depresszi miatt.
Etnikai, nyelvi, vallsi megoszls
A „Tli hbor” utn a finn npessg krlbell 12%-t jra kellett telepteni. Az jjpts, a munkanlklisg s a bizonytalansg, hogy az orszg megrizheti-e fggetlensgt a Szovjetunival szemben, csak nvelte a kivndorlst. Csak a 1990-es vektl kezdve fogad meneklteket Finnorszg olyan mrtkben, mint a tbbi skandinv orszg, habr a szmuk mgis sokkal kisebb. A bevndorlk jelents rsze a Szovjetuni ltal elfoglalt (valamikor Finnorszghoz tartoz) terletekrl szrmazik.
Kt hivatalos nyelv van: a finn, amit a npessg 93%-a beszl s a finnorszgi-svd ami a lakossg 6%-nak anyanyelve. Ms kisebbsgi nyelvek: orosz s szt. szakon, Lappfldn mg megtallhatak a szmik, jelenleg kevesebb mint 7000 lelket szmllnak, akik – akrcsak a finnek – finnugor nyelvet beszlnek. Tbb mint 20 nyelv ltezik, amit krlbell ezren beszlnek.
A legtbb finn (89%) a Finn Luthernus Egyhzhoz tartozik, krlbell 1%-a a lakossgnak tartozik a Finn Ortodox Egyhzhoz. A maradk npessg ms valls: protestns, rmai katolikus, muszlim vagy zsid, leszmtva azt a 9%-ot aki nem tartozik egy vallshoz sem. |